Additional information
| UPC | 806703018027 |
|---|---|
| Manufacturer | Dan Wesson |
| Manufacturer Part Number | 01802 |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | New Light Rail Frame |
| Additional Feature 2 | Forward Cocking Serrations |
| Additional Feature 3 | 1913-Style Rail |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | Yes |
| ATF Manufacturer | Dan Wesson Firearms |
| ATF Model | Specialist |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | 5" |
| Barrel Length | 5 |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Capacity | 8 |
| Color | STAINLESS |
| Country of Origin | US |
| Description | 1913 Rail |
| Dimension | 3.60 X 9.75 X 13.75 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | Stainless |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Description | SS Frame w/Picatinny Rail & Beavertail |
| Frame Finish | Stainless Steel |
| Frame Material | Steel |
| Grip Material | G10 |
| Grip Type | G10 |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.6000 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | 2 Magazines |
| Length | 13.7500 |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Number of Magazines | 2 |
| Other Features | STANDARD 1913 PICATINNY RAIL |
| Overall Length | 8.75" |
| Package Height | 3.2 |
| Package Length | 13.5 |
| Package Width | 8.8 |
| Product Type | 1911 |
| Safety | Ambidextrous Manual Thumb/Grip |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 4.0 |
| Sights | Tritium Front & Rear |
| Sights Type | Night Sights |
| Size | Full Size |
| Slide Description | Serrated |
| Stock Type | Steel Frame / G10 Grips |
| Weight | 42.3000 |
| Weight (oz) | 42.3000 |
| Width | 9.7500 |




Reviews
There are no reviews yet.