Description
Setting the standard against which all other 1911 models are measured, the Custom II offers no-nonsense features that promote intuitive operation and absolute dependability.
$79100
Kimber Mfg.,inc 3200001CA Custom II (CA) 45 ACP 7+1 5″ Matte Black Front Serrations Steel Slide Black Synthetic Double Diamond Grip
In stock
Setting the standard against which all other 1911 models are measured, the Custom II offers no-nonsense features that promote intuitive operation and absolute dependability.
| UPC | 669278320014 |
|---|---|
| Manufacturer | Kimber |
| Manufacturer Part Number | 3200001CA |
| Action | Single Action |
| Additional Feature 1 | Front Serrations |
| Additional Feature 2 | Aluminum Match Grade Trigger |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | KIMBER |
| ATF Model | CUSTOM II |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Capacity | 7 + 1 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte Black |
| Finish Type | Applied Finish |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Finish | Matte Black |
| Grip Material | Black Synthetic Double Diamond |
| Grip Type | Synthetic |
| Illuminated Reticle | False |
| Number of Magazines | 1 7 rd. |
| Overall Length | 8.7" |
| Package Height | 3.6 |
| Package Length | 13.7 |
| Package Width | 10.1 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 4.05 |
| Sights | Fixed Low Profile |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Serrated |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 38 oz. |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.