Additional information
| UPC | 747115462896 |
|---|---|
| Manufacturer | Weatherby |
| Manufacturer Part Number | VC38308NR2T |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 22" |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 4 + 1 |
| Material | STEEL |
| Overall Length | 42" |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Stock Description | Monte Carlo |
| Stock Finish Group | Black |
| Weight | 7.25 lbs |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |




Reviews
There are no reviews yet.