Description
The Baby Rock features stable low profile angled sights designed for consistent accuracy and reliability; front and rear CNC angle grooves are cut for cyclability; dovetail grip safety and G10 grips.
$53600
Rock Island 56639 BBR Compact 9mm Luger 10+1., 3.10″ Black Steel Barrel, Black Parkerized Serrated Steel Slide, Black Parkerized Steel Frame w/Beavertail, Black G10 Grip
In stock
The Baby Rock features stable low profile angled sights designed for consistent accuracy and reliability; front and rear CNC angle grooves are cut for cyclability; dovetail grip safety and G10 grips.
| UPC | 4806015566397 |
|---|---|
| Manufacturer | Armscor/Rock Island Armory |
| Manufacturer Part Number | 56639 |
| Action | Single Action |
| Additional Feature 1 | Beavertail, Fixed Sights |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | ACP / APINTL |
| ATF Model | 3.10 |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 3.1" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Black |
| Finish Type | Black |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Finish | Black Parkerized |
| Grip Material | Steel Frame G10 Grips Steel Frame |
| Grip Type | G10 Grips |
| Height | 3.5 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 10.5 |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Overall Length | 6.85" |
| Package Height | 2.5 |
| Package Length | 10.3 |
| Package Width | 12.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 3.95 |
| Sights | Fixed GI Style |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Serrated |
| Weight | 3.95 |
| Width | 8.5 |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.