Description
The accuracy, dependability and renowned Kimber features of the Stainless II family set the standard against all other 1911 brands and models
$83500
Kimber Mfg, Inc 3200330 Ultra Carry II 45 ACP 7+1 3″ Stainless Match Grade Barrel, Satin Silver Serrated Stainless Steel Slide, Satin Silver Aluminum Frame w/Beavertail, Rosewood Grip
In stock
The accuracy, dependability and renowned Kimber features of the Stainless II family set the standard against all other 1911 brands and models
| UPC | 669278323305 |
|---|---|
| Manufacturer | Kimber |
| Manufacturer Part Number | 3200330 |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Aluminum Match Grade Trigger |
| Additional Feature 2 | Full-Length Guide Rod |
| Additional Feature 3 | Satin Silver Frame |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | KIMBER |
| ATF Model | STAINLESS ULTRA CARRY II |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 3" |
| Barrel Type | Match Grade |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Capacity | 7 + 1 |
| Color | Silver |
| Description | California Compliant |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Satin |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Finish | Satin Silver |
| Frame Material | Stainless Aluminum |
| Grip Material | Rosewood |
| Grip Type | Wood |
| Hand | Ambidextrous |
| Illuminated Reticle | False |
| Material | ALUMINUM |
| Model | Stainless Ultra Carry II |
| Number of Magazines | 1 7 rd. |
| Overall Length | 6.8" |
| Package Height | 3.5 |
| Package Length | 13.7 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | 1911 |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Manual |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 3.4 |
| Sights | Fiber Optic Front & Low Profile Combat Rear Sights |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Size | Compact |
| Slide Description | Serrated |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Weight | 25 oz. |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.