Additional information
| UPC | 011356324979 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 32497 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Description | Heavy |
| Barrel Length | 18" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 10 + 1 |
| Hand | Right Hand |
| Overall Length | 38.26" |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Stock Description | Adj LOP |
| Stock Finish Group | Gray |
| Trigger | AccuTrigger |
| Weight | 11.1 |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |




Reviews
There are no reviews yet.