Additional information
| UPC | 725327937746 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 1-GX4M93CG |
| Accessories | 2 Mags |
| Action | Striker Fired |
| Barrel Description | 3.06" Stainless Steel |
| Barrel Length | 3.0" |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 11 + 1 |
| Finish Color | MATTE |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame Description | Gray Polymer |
| Frame Finish | Gray |
| Frame Material | Polymer |
| Grip Material | Gray Interchangeable Backstrap |
| Hand | Right Hand |
| Includes | 2 Magazines |
| Material | STEEL |
| Overall Length | 5.80"- 6.05" |
| Product Type | Striker Fired |
| Safety | Loaded Chamber Indicator/Manual/Trigger |
| Series | Micro-Compact |
| Sights | Adjustable Sights |
| Sights Type | Contrast |
| Size | Compact |
| Slide Description | Serrated Tungsten Gray Cerakote Steel |
| Weight | 18.50 oz |




Reviews
There are no reviews yet.