Description
GForce tactical lever action .410 shotgun, the Saddlehorn LVR410. It boasts a beautiful stock, Picatinny forend and high grade aluminum receiver.
$39300
Gforce Arms GFLVR410S Saddlehorn Lever 2.50″ 9+1 24″ Black Steel Barrel, Black Picatinny Rail Aluminum Receiver, Fixed Walnut Stock
In stock
GForce tactical lever action .410 shotgun, the Saddlehorn LVR410. It boasts a beautiful stock, Picatinny forend and high grade aluminum receiver.
| UPC | 643477863558 |
|---|---|
| Manufacturer | GForce Arms |
| Manufacturer Part Number | GFLVR410S |
| Action | Lever Action |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Length | 24" |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Caliber/Gauge | .410 Bore |
| Capacity | 9 + 1 |
| Chamber Size | 2.50" |
| Choke Type | Benelli Mobil |
| Chokes Included | Cylinder/Full/Modified |
| Overall Length | 43" |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Sights | HiViz Fiber Optic Front |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight | 8.10 lbs |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.