Description
Chiappa Firearms 1911-22 version of this classic design are the same size and have the same controls as a genuine 1911. Includes two magazines.
$27500
Chiappa Firearms 401038 1911-22 22 LR 10+1, 5″ Black Steel Barrel, Blued Serrated Slide, Blued Aluminum Frame w/Beavertail, Stippled Walnut Grip, Manual Thumb Safety, Right Hand
In stock
Chiappa Firearms 1911-22 version of this classic design are the same size and have the same controls as a genuine 1911. Includes two magazines.
| UPC | 8053670712348 |
|---|---|
| Manufacturer | Chiappa Firearms |
| Manufacturer Part Number | 401038 |
| Action | Single Action |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | CF / CHIAPPA FIREARMS LTD |
| ATF Model | 1911-22 TACTICAL |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 5" |
| Barrel Length Range | 5.00" to 5.99" |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| Capacity | 10 + 1 |
| Color | Black |
| Dimension | 2.80 X 8.30 X 12.25 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Black |
| Finish Type | Black |
| Frame Color | Black |
| Frame Finish | Blued |
| Frame Material | Zinc Alloy |
| Grip Material | Stippled Walnut |
| Grip Type | Stippled Walnut Grips |
| Height | 2.5 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 12.2 |
| Material | Alloy |
| Model | 1911 |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Overall Length | 8.63" |
| Package Height | 2.5 |
| Package Length | 12.2 |
| Package Width | 7.9 |
| Product Type | Pistol |
| Safety | Manual Thumb |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 3.1 |
| Sights | Adjustable Sights |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Size | Full Size |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Weight | 33.60 oz |
| Weight (oz) | 33.6000 |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
| Width | 7.9 |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.