Description
Cimarron’s no frills El Malo Revolver has an octagon barrel in standard blue with a color case hardened Pre-War frame and smooth walnut grip.
$59700
Cimarron PP411MALO El Malo Pre-War 1896-1940 45 Colt (LC) 6 Shot, 5.50″ Blued Octagon Steel Barrel, Blued Cylinder, Color Case Hardened Steel Frame, Walnut Grip, Exposed Hammer
In stock
Cimarron’s no frills El Malo Revolver has an octagon barrel in standard blue with a color case hardened Pre-War frame and smooth walnut grip.
| UPC | 844234129850 |
|---|---|
| Manufacturer | Cimarron Firearms |
| Manufacturer Part Number | PP411MALO |
| Action | Single Action |
| Barrel Finish | BLUED |
| Barrel Length | 5.50" |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Caliber/Gauge | 45 Colt (Long Colt) |
| Capacity | 6 |
| Color | Color Case Hardened |
| Cylinder Finish | Blued |
| Finish | Color Case Hardened |
| Frame Description | Steel Frame |
| Frame Size | Standard |
| Grip Material | Walnut |
| Hammer Style | Exposed |
| Material | STEEL |
| Model | El Malo |
| Product Type | Revolver |
| Sights | Wide Front |
| Subcategory | Revolvers |
| Weight | 2.50 lbs |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.