Description
The FX-9 pistol line is available with the SB Tactical SBA3 pistol brace installed from the factory. Featuring a 8″ barrel and a faux suppressor, the FX-9 pistol is built to perform.
$87999
FRD ORD FX9 SBA3 9MM 8″ 32RD FDE
In stock
The FX-9 pistol line is available with the SB Tactical SBA3 pistol brace installed from the factory. Featuring a 8″ barrel and a faux suppressor, the FX-9 pistol is built to perform.
| UPC | 856169007707 |
|---|---|
| Manufacturer | Freedom Ordnance |
| Manufacturer Part Number | FX9P8S-FDE |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 8" |
| Barrel Length Range | 8" to 8.99" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 31 + 1 |
| Color | Flat Dark Earth |
| Finish | Anodized |
| Grip Material | AR15 |
| Material | ALUMINUM |
| Model | FX9 |
| Overall Length | 23.50" |
| Product Type | AR |
| Safety | Manual Safety |
| Stock Finish | Black |
| Stock Material | Polymer |
| Stock Type | SBA3 |
| Subcategory | Other Handguns |
| Weight | 5.19 lbs |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.