Freedom Ordance FX9R16-ODG FX9R 9mm Luger 33+1 16″ Black Anodized Barrel, OD Green Anodized Receiver w/Picatinny Rail, M-LOK Handguard, Leapers Adjustable Black Polymer Stock, B5 P Type Grip
In stock
SKU: TSW|180417 Category: Product ID: 175871
Description
The FX9R tactical rifle features a 16″ 9mm Luger barrel; Elite welded/pinned muzzle brake; 13.50″ MLOK rail w/4 QD sling points; BCM Barrel nut assembly; B5 furniture- stock, p-grip, rail covers; AFG; Warhammer charging handle.
Additional information
UPC
Manufacturer
Freedom Ordnance
Manufacturer Part Number
FX9R16-ODG
Accessories
1 Magazine
Action
Semi-Auto
Barrel Length
16"
Barrel Length Range
16" to 16.99"
Caliber/Gauge
9mm
Capacity
33 + 1
Color
Olive Drab Green
Finish
Anodized
Grip Material
POLYMER
Hand
Right Hand
Model
FX9
Muzzle
P&W Muzzle Brake
Product Type
AR
Safety
Safety Selector Switch
Sights
Optics Ready
Stock Description
Leapers Adjustable
Stock Finish Group
Black
Stock Type
B5
Subcategory
Modern Sporting Rifles
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Freedom Ordance FX9R16-ODG FX9R 9mm Luger 33+1 16″ Black Anodized Barrel, OD Green Anodized Receiver w/Picatinny Rail, M-LOK Handguard, Leapers Adjustable Black Polymer Stock, B5 P Type Grip”