Description
The FX9R tactical rifle features a 16″ 9mm Luger barrel; Elite welded/pinned muzzle brake; 13.50″ MLOK rail w/4 QD sling points; BCM Barrel nut assembly; B5 furniture- stock, p-grip, rail covers; AFG; Warhammer charging handle.
$63900
FREEDOM ORDNANCE FX9R16-FDE FX9R 9mm Luger 16″ M-LOK Handguard B5 Grip
In stock
The FX9R tactical rifle features a 16″ 9mm Luger barrel; Elite welded/pinned muzzle brake; 13.50″ MLOK rail w/4 QD sling points; BCM Barrel nut assembly; B5 furniture- stock, p-grip, rail covers; AFG; Warhammer charging handle.
| UPC | 856169007141 |
|---|---|
| Manufacturer | Freedom Ordnance |
| Manufacturer Part Number | FX9R16-FDE |
| Accessories | 1 Magazine |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 16" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 33 + 1 |
| Color | Flat Dark Earth |
| Grip Material | POLYMER |
| Model | FX9 |
| Muzzle | P&W Muzzle Brake |
| Product Type | AR |
| Safety | Safety Selector Switch |
| Shipping Weight | 8.3 |
| Stock Description | Leapers Adjustable |
| Stock Finish Group | Black |
| Subcategory | Modern Sporting Rifles |
| Weight | 8.3 |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.