FREEDOM ORDNANCE FX9R16-FDE FX9R 9mm Luger 16″ M-LOK Handguard B5 Grip
In stock
SKU: TSW|180416 Category: Product ID: 175852
Description
The FX9R tactical rifle features a 16″ 9mm Luger barrel; Elite welded/pinned muzzle brake; 13.50″ MLOK rail w/4 QD sling points; BCM Barrel nut assembly; B5 furniture- stock, p-grip, rail covers; AFG; Warhammer charging handle.
Additional information
UPC
Manufacturer
Freedom Ordnance
Manufacturer Part Number
FX9R16-FDE
Accessories
1 Magazine
Action
Semi-Auto
Barrel Length
16"
Barrel Length Range
16" to 16.99"
Caliber/Gauge
9mm
Capacity
33 + 1
Color
Flat Dark Earth
Grip Material
POLYMER
Model
FX9
Muzzle
P&W Muzzle Brake
Product Type
AR
Safety
Safety Selector Switch
Shipping Weight
8.3
Stock Description
Leapers Adjustable
Stock Finish Group
Black
Subcategory
Modern Sporting Rifles
Weight
8.3
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “FREEDOM ORDNANCE FX9R16-FDE FX9R 9mm Luger 16″ M-LOK Handguard B5 Grip”