Description
The Howa Carbon Stalker barrel that is fitted into an custom Carbon Fiber wrapped stock that lightens the weight of this rifle.
$77400
HOWA HCBN3006GW M1500 3006SPR 22 GRY WEBBING
In stock
The Howa Carbon Stalker barrel that is fitted into an custom Carbon Fiber wrapped stock that lightens the weight of this rifle.
| UPC | 682146888263 |
|---|---|
| Manufacturer | Howa |
| Manufacturer Part Number | HCBN3006GW |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Barrel Length | 22" |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Caliber/Gauge | .30-06 SPRINGFIELD |
| Capacity | 4 + 1 |
| Hand | Right Hand |
| Material | STEEL |
| Overall Length | 40.50" |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | 3 Position |
| Stock Description | Fixed Stocky's |
| Stock Finish Group | Black |
| Trigger | Two Stage |
| Weight | 6.12 lbs |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.