Description
The Howa Carbon Stalker barrel that is fitted into an custom Carbon Fiber wrapped stock that lightens the weight of this rifle.
$77400
Howa HCBN6ARCGW 1500 Carbon Stalker Full Size 6mm ARC 10+1 22″ Blued Steel Threaded Barrel, Blued Drilled & Tapped Steel Receiver, Fixed Stocky’s Black Carbon Fiber w/Gray Webbing Stock, Right Hand
In stock
The Howa Carbon Stalker barrel that is fitted into an custom Carbon Fiber wrapped stock that lightens the weight of this rifle.
| UPC | 682146888287 |
|---|---|
| Manufacturer | Howa |
| Manufacturer Part Number | HCBN6ARCGW |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Barrel Length | 22" |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Caliber/Gauge | 6MM ARC |
| Capacity | 10 + 1 |
| Hand | Right Hand |
| Material | STEEL |
| Overall Length | 40.50" |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | 3 Position |
| Stock Description | Fixed Stocky's |
| Stock Finish Group | Black |
| Trigger | Two Stage |
| Weight | 4.90 lbs |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.