Description
The Howa Carbon Elevate series is tough and lightweight at the same time while delivering the Howa accuracy you have become accustom to along with great features such as a Limbsaver butt pad and patented ACCUBLOCK lug bed.
$1,44700
Howa HCE6ARCGRN 1500 Carbon Elevate 6mm ARC 20″ Carbon Fiber Wrapped Threaded Barrel, Black Drilled & Tapped Steel Receiver, Fixed Stocky’s OD Green w/Black Webbing Synthetic Stock, Right Hand
In stock
The Howa Carbon Elevate series is tough and lightweight at the same time while delivering the Howa accuracy you have become accustom to along with great features such as a Limbsaver butt pad and patented ACCUBLOCK lug bed.
| UPC | 682146887402 |
|---|---|
| Manufacturer | Howa |
| Manufacturer Part Number | HCE6ARCGRN |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Caliber/Gauge | 6MM ARC |
| Hand | Right Hand |
| Material | STEEL |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Stock Description | Fixed Stocky's |
| Stock Finish Group | Green |
| Trigger | Two Stage Match |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.