Description
The Howa HS Carbon Fiber offerings are a precision blend of performance components unified as one. It features a thread capped, carbon wrapped Howa barreled action fitted into the HS Precision full aluminum bed stock.
$1,08600
Howa HGCF308KAC M1500 HS Precision 308 Win 5+1 24″ Threaded Carbon Fiber Barrel, Black Rec, Kryptek Altitude HS Precision Stock
In stock
The Howa HS Carbon Fiber offerings are a precision blend of performance components unified as one. It features a thread capped, carbon wrapped Howa barreled action fitted into the HS Precision full aluminum bed stock.
| UPC | 682146878028 |
|---|---|
| Manufacturer | Howa |
| Manufacturer Part Number | HGCF308KAC |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Description | Carbon Fiber |
| Barrel Length | 24" |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 5 + 1 |
| Hand | Right Hand |
| Material | STEEL |
| Muzzle | Threaded |
| Overall Length | 43" |
| Stock Description | Fixed HS Precision |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Weight | 7.80 lbs |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.