Description
Raptor pistols have aggressive slide and frame serrations, feathered logo grips and special scaled texturing accents. While this patented design is unique, the features, dependability and accuracy are pure Kimber.
$1,17900
Kimber Mfg.,inc 3200365 Stainless Pro Raptor II 9mm 9+1 4″ Stainless Steel Slide Satin Silver Zebrawood w/ Scale Pattern and Kimber Logo Grip
In stock
Raptor pistols have aggressive slide and frame serrations, feathered logo grips and special scaled texturing accents. While this patented design is unique, the features, dependability and accuracy are pure Kimber.
| UPC | 669278323657 |
|---|---|
| Manufacturer | Kimber |
| Manufacturer Part Number | 3200365 |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Aluminum Match Grade Trigger |
| Additional Feature 2 | Satin Silver Frame |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | KIMBER |
| ATF Model | STAINLESS PRO RAPTOR II |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 9 + 1 |
| Color | Silver |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Satin finish |
| Finish Type | Applied Finish |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Finish | Satin Silver |
| Frame Material | STAINLESS STEEL |
| Grip Material | Zebrawood |
| Grip Type | Wood |
| Illuminated Reticle | False |
| Material | STEEL |
| Model | Stainless Pro Raptor II |
| Number of Magazines | 1 8 Rd. |
| Overall Length | 7.7" |
| Package Height | 3.5 |
| Package Length | 13.6 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | 1911 |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Ambidextrous Thumb |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 4.25 |
| Sights | Tactical Wedge 3-dot tritium night sights |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Size | Full Size |
| Slide Description | Serrated |
| Subcategory | Pistols |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 35 oz. |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.