Description
Raptor pistols have aggressive slide and frame serrations, feathered logo grips and special scaled texturing accents. While this patented design is unique, the features, dependability and accuracy are pure Kimber.
$1,34900
Kimber Mfg, Inc 3200181 Raptor II Ultra 45 ACP 8+1 5″ Stainless Match Grade Barrel, Matte Black Serrated Steel Slide, Matte Black Aluminum Frame w/Beavertail, Zebrawood Grip
In stock
Raptor pistols have aggressive slide and frame serrations, feathered logo grips and special scaled texturing accents. While this patented design is unique, the features, dependability and accuracy are pure Kimber.
| UPC | 669278321813 |
|---|---|
| Manufacturer | Kimber |
| Manufacturer Part Number | 3200181 |
| Action | Single Action |
| Additional Feature 1 | Aluminum Match Grade Trigger |
| Additional Feature 2 | Front Serrations |
| Additional Feature 3 | Satin Silver Frame |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | KIMBER |
| ATF Model | STAINLESS RAPTOR II |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 5" |
| Barrel Type | Match Grade |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Capacity | 8 + 1 |
| Color | Silver |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Brushed Stainless |
| Finish Type | Applied Finish |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Finish | Matte Black |
| Frame Material | STAINLESS STEEL |
| Grip Material | Zebrawood |
| Grip Type | Wood |
| Hand | Ambidextrous |
| Illuminated Reticle | False |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Model | Stainless Raptor II |
| Number of Magazines | 1 8 Rd. |
| Overall Length | 8.7" |
| Package Height | 3.5 |
| Package Length | 13.6 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | 1911 |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Ambidextrous Thumb |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 4.25 |
| Sights | Tactical Wedge 3-dot tritium night sights |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Size | Full Size |
| Slide Description | Serrated |
| Subcategory | Pistols |
| Weight | 38 oz. |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.