Description
After over 50 years and over 10 million and counting, the most prolific and reliable shotgun in the world is also the most versatile shotgun available. There is a Mossberg 500 to fit every season, every application, and every user.
$47400
MSBRG 500 BANTAM TURKEY 20/22 5RD
In stock
After over 50 years and over 10 million and counting, the most prolific and reliable shotgun in the world is also the most versatile shotgun available. There is a Mossberg 500 to fit every season, every application, and every user.
| UPC | 015813541572 |
|---|---|
| Manufacturer | Mossberg |
| Manufacturer Part Number | 54157 |
| Action | Pump Action |
| Additional Feature 1 | 12"-13" LOP |
| Additional Feature 2 | Vent Rib |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Field |
| ATF Manufacturer | Mossberg |
| ATF Model | 500 |
| ATF Type | SHOTGUN |
| Barrel Description | 22" Vent Rib |
| Barrel Finish | Mossy Oak Obsession |
| Barrel Length | 22" |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Barrel Type | Vent Rib |
| Caliber/Gauge | 20 Gauge |
| Capacity | 5 + 1 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | Yes |
| Choke Type | X-Full |
| Chokes Included | XF Turkey |
| Color | CAMOFLAGE |
| Country of Origin | US |
| Dimension | 2.60 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Mossy Oak Obsession |
| Finish Color | Mossy Oak Obsession |
| Finish Type | Applied Finish |
| Grip Material | Camo Stock Mossy Oak Obsession |
| Grip Type | Mossy Oak Obsession |
| Hand | Right Hand |
| Height | 7.75 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | LOP Spacers |
| Includes Full Tube | No |
| Includes IMP CYL Tube | No |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | No |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | Yes |
| Interior Choke Tubes | YES |
| Length | 36.5 |
| Length of Pull | 12"-13" |
| Material | STEEL |
| Max Chamber Size | 3" |
| Model | 500 |
| Montecarlo | No |
| Other Features | VENTED RIB FIELD, |
| Overall Length | 39.75" |
| Package Height | 2.4 |
| Package Length | 36.6 |
| Package Width | 7.9 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver Description | Mossy Oak Obsession |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Tang |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Super Bantam Turkey |
| Shipping Weight | 7.8 |
| Sights | Fiber Optic |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Size | YOUTH |
| Special | Compact |
| Stock Color | CAMOFLAGE |
| Stock Description | Adj LOP |
| Stock Finish | Mossy Oak Obsession |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | FIELD |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | Adjustable |
| Weight | 5.25 lbs. |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Width | 2.25 |
| Youth Shotgun | Yes |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.