Additional information
| UPC | 011356575951 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 57595 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Description | Sporter |
| Barrel Length | 24" |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Caliber/Gauge | 6.5 PRC |
| Capacity | 2 + 1 |
| Hand | Right Hand |
| Material | Carbon Steel |
| Overall Length | 44.25" |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Shipping Weight | 10.75 |
| Stock Description | Adj LOP |
| Stock Finish Group | Black |
| Trigger | Adj AccuTrigger |
| Weight | 7.96 lbs |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |




Reviews
There are no reviews yet.