Description
When the stakes are high, settle for nothing less than the precision and adaptability of the Savage 110. The 110 provides the accuracy and function of a custom rifle-right out of the box.
$73500
SAV 110 TACTICAL DESERT 6.5CM 24″
Only 2 left in stock
When the stakes are high, settle for nothing less than the precision and adaptability of the Savage 110. The 110 provides the accuracy and function of a custom rifle-right out of the box.
| UPC | 011356570086 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 57008 |
| Action | Bolt Action |
| Application | Field |
| Barrel Description | 24" Heavy |
| Barrel Finish | Matte Black |
| Barrel Length | 24" |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 10 |
| Checkering | Yes |
| Color | Flat Dark Earth |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 3.80 X 50.85 X 11.15 |
| Finish | Matte |
| Finish Color | Flat Dark Earth |
| Finish Type | COLORED |
| Firearm Type | Rifle |
| Grip Material | SYNTHETIC |
| Hand | Right Hand |
| Hinged Floorplate | No |
| Length of Pull | 12.75"-13.75" |
| Material | Carbon Steel |
| Model | 110 |
| Muzzle | Threaded |
| Number of Magazines | 1 / 10 rd. Magpul AICS Magazine |
| Overall Length | 45.5000 |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | 3 Position Top Tang |
| Series | Tactical Desert |
| Shipping Weight | 12.15 |
| Sights | Picatinny Rail |
| Size | Full Size |
| Stock Color | FLAT DARK EARTH |
| Stock Description | Fixed AccuStock with AccuFit |
| Stock Finish | Flat Dark Earth |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | AccuTrigger |
| Weight | 12.15 |
| Weight (lbs) | 8.8 |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.