Additional information
| UPC | 798681697687 |
|---|---|
| Manufacturer | SIG SAUER OFF-DUTY |
| Manufacturer Part Number | W365XCA-9-COMP |
| Action | Striker Fired |
| Additional Feature 1 | Optics Ready |
| Additional Feature 2 | Integrally Compensated |
| Additional Feature 3 | Interchangeable Backstraps (3) |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Sig Sauer |
| ATF Model | X P365 |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 3.1" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 17 + 1 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Nitron |
| Finish Type | Black |
| Frame | Polymer Frame |
| Grip Material | Polymer Frame Macro-Compact Grip Module Polymer Frame |
| Grip Type | Macro-Compact Grip Module |
| Illuminated Reticle | False |
| Number of Magazines | 3 17 rd. Steel Magazines |
| Overall Length | 6" |
| Package Height | 2.6 |
| Package Length | 13.2 |
| Package Width | 9.4 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 3.45 |
| Sights | Std. X-RAY 3 Day/Night Sights |
| Sights Type | Night Sights |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Weight | 21.5 oz. |




Reviews
There are no reviews yet.